WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA

Anglický mastif

Anglický
Ashley Silky Sleeper, fena, juniorchampion. Chovatelská stanice Silky sleeper

Anglický mastif je obrovský a silný, ale dobromyslný a mírný pes. Nemá zapotřebí být agresivní.
Vůči lidem, kteří neohrožují jeho, ani jeho smečku ani majetek jeho pána, se většinou chová s jistou přátelskou odměřeností a pokud vidí, že je cizí člověk vítán, je k němu přátelský. Pokud ale někdo ohrozí bezpečí nebo majetek jeho smečky, umí rychle a velice účinně zakročit.
S dětmi vychází velmi dobře, stejně tak s domácími zvířaty, která zná. Jeho lovecké instinkty jsou slabé a mohou se projevit snad jen ve smečce s jinými psy.
Anglický mastif není náročný na pohyb, stačí mu pravidelné procházky a jednou za čas trochu pořádného proběhnutí.
Není to pes do kotce, je citlivý a chce být se svou rodinou.
Péče o něho není příliš náročná, je ale nutné počítat s tím, že jeho potrava nebude zrovna nejlevnější. Jako u ostatních, a obzvlášť obřích, plemen platí, že kvalita je u potravy důležitější než kvantita.
Kdo uvažuje o impozantním dobrákovi, který ale umí i spolehlivě chránit a kdo se nebojí větších nákladů na jídlo, kdo je ochoten přijmout mastifa jako člena rodiny, pro toho může být anglický mastif výborná volba.


FCI-Standard N° 264

MASTIF

PŮVOD: Velká Británie.

DATUM ZVEŘEJNĚNÍ OFICIÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 13.10.2010.

VYUŽITÍ: Hlídací a strážní pes.

FCI-KLASIFIKACE: Skupina 2 Pinčové a knírači – molossoidní plemena – švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.1 Molossoidní plemena, Dogovití.
Bez pracovní zkoušky.

KRÁTKÉ HISTORICKÉ SHRNUTÍ: Mastif, možná ne v podobě, jak ho známe dnes, s námi byl po mnoho staletí a hrál svoji roli v historii od doby před Bitvou u Azincourtu, z kraje patnáctého století. Dokonce i tehdy byl mastif znám pro svou odvahu a hlídací instinkty. Je zaznamenáno, že když Římané vtrhli do Británie, už tehdy tam našli dogovitého psa a udělal na ně takový dojem, že některé vzali s sebou do Říma pro boj v arénách. Když Normani přišli do Británie, dogovití psi byli tak běžní, že původem francouzské slovo doga si našlo svou cestu i do anglického jazyka.
Po druhé světové válce toto plemeno v Británii téměř vyhynulo. Poté bylo dováženo, a od té doby bylo plemeno na vzestupu jak v počtu, tak v kvalitě. Kombinující majestátnost s dobrou povahou je mastif pes extrémně velký, co se výšky i obvodu těla týče, s širokým a hlubokým trupem, plný hmoty (osvalení), s velkými silnými kostmi.

OBECNÝ VZHLED: Hlava, v obecných rysech, dává čtvercový vzhled z jakéhokoliv úhlu. Žádoucí poměr šířky a délky celé hlavy a obličeje je 2 : 3.

Trup široký, hluboký, dlouhý, mohutně stavěný, na pevných nohou daleko od sebe. Svaly zřetelně vyrýsované.
Velikost je žádoucí, ale pouze v kombinaci s kvalitou a jen když není ohrožováno zdraví jedince. Výška a mohutnost jsou důležité, ale pouze pokud jsou oba parametry v souladu. Masivní, mohutná, kompaktně souměrná postava.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Délka trupu měřena od ramen po sedací hrbol je větší než výška v kohoutku.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT: Kombinace majestátnosti a odvahy. Klidný, láskyplný ke svým majitelům, ale schopný ochránit. Obvykle netečný k cizincům; plachost je nepřijatelná.

HLAVA

MOZKOVNA:
Lebka: Lebka široká mezi ušima, čelo ploché, ale vrásčité, jakmile je vzbuzena pozornost. Obočí (nadočnicové oblouky) mírně zvýšené. Horní oblouk příčného řezu lebky vykazuje zploštělé zaoblení s čelní rýhou začínající mezi očima a sahající až k polovině sagitálního lebečního švu.
Stop: Stop mezi očima je dobře znatelný, ale ne příliš příkrý.

OBLIČEJOVÉ PARTIE:
Čenich: Černý. Široký, s široce rozšířenými nozdry, při pohledu zepředu, plochý (ne špičatý nebo vytočený nahoru) z profilu.
Tlama: Krátká, pod očima široká a téměř stejně široká zůstává až ke špičce čenichu, tj. tupá a kolmo zkosená, s horní linií obličeje tvoří pravý úhel, hloubka tlamy od špičky čenichu k dolní čelisti je mimořádně velká. Délka tlamy k celkové délce hlavy a obličeje je v poměru 1 : 3. Obvod tlamy (měřený ve středu mezi očima a čenichem) je k obvodu hlavy (měřeno před ušima) v poměru 3 : 5. U zralých dospělých jedinců je jakékoliv přehnané vrásnění či nadbytek kůže je nepřijatelné, pokud je jedinec v klidu.

Pysky: Pysky kopírující tupý úhel s přepážkou a mírně visící tak, aby tvořily čtvercový profil.
Čelisti / Zuby: Spodní čelist je široká až do konce. Zuby zdravé; silné a široce od sebe posazené. Řezáky v rovině (klešťový skus, ostří na ostří) nebo dolní vyčnívající před horní (obrácený nůžkový skus), ale nikdy natolik, aby byly viditelné při zavřené tlamě.
Líce: Svaly lící a spánků (temporální a žvýkací) dobře vyvinuté.
Oči: Střední velikosti, daleko od sebe. Barva oříškově hnědá, čím tmavší, tím lepší, spojivka není vidět. Uvolněná víčka vysoce nežádoucí. Bez zjevných problémů se zrakem.
Uši: Malé, tenké na dotek, daleko od sebe, usazené na nejvyšších místech po stranách lebky tak, aby linie pokračovala přes nejvyšší bod lebky a ležící na plocho a v klidu přilehají k lícím.

KRK: Mírně klenutý, středně dlouhý, velmi svalnatý a jeho obvod o 2,5 – 5 cm menší než obvod lebky před ušima.

TRUP:
Horní linie: Rovná hřbetní linie
Záda: Široká a svalnatá.
Bedra: Široká a svalnatá; plochá a velmi široká u feny, mírně klenutá u psa.
Hrudník: Široký, hluboký a správně spuštěný mezi přední nohy. Žebra klenutá a správně zaoblená. Zadní žebra hluboká a sahající daleko dozadu k pánvi.
Spodní linie a břicho: Velká hloubka slabin.

OCAS: Nasazen vysoko a dosahující až k hleznům nebo trochu pod ně, široký u kořene a zužující se ke konci, v klidu rovně visící, ale u konce tvořící oblouk směrující vzhůru, ale ne nad hřbetní linii, když je pes vzrušený.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY:
Obecný vzhled: Při celkovém pohledu vyvážené a v souladu s pánevními končetinami.
Plece: Mírně šikmé, těžké a svalnaté.

Nadloktí: Mírně šikmé, těžké a svalnaté.
Loket: Lokty paralelně s tělem.
Předloktí: Nohy rovné, silné a posazené daleko od sebe; kosti jsou silné.
Záprstí (Metacarpus): Záprstí vzpřímené.
Přední tlapy: Velké, oblé a uzavřené. Prsty správně klenuté. Drápy černé.

PÁNEVNÍ KONČETINY:
Obecný vzhled: Široké, silné a svalnaté. Síla v pánevních končetinách je nanejvýš důležitá, kravský postoj u zralých dospělých jedinců je nepřijatelný.
Lýtka: Dobře vyvinutá.
Nárt (Metatarsus): Hlezna zaúhlená, daleko od sebe postavená, v postoji i v pohybu jsou paralelně s celou pánevní končetinou. Zadní tlapy: Velké, oblé a uzavřené. Prsty správně klenuté. Drápy černé.

KROK / POHYB: Mocný, lehce prodloužený, vycházející z pánevních končetin, plynulý, zdravý, prostorný a bez námahy. Při pohybu je horní linie udržována v rovině. Tendence k mimochodu je nežádoucí. Absolutní bezproblémový a harmonický pohyb je zásadní.

OSRSTĚNÍ:
Srst: Krátká a přiléhající, ale hrubá na krku a ramenou.

Barva: Meruňková, plavá nebo žíhaná. V každém případě tlama, uši a čenich by měl být černý s černým zbarvením kolem očních víček, sahajícím nahoru mezi ně. Nadměrně světlá na trupu, hrudi nebo nohách je nepřijatelná.

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů by měla být považována za vadu a vážnost, s kterou by na chybu mělo být nahlíženo, by měla být v přesném poměru k jejímu stupni a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

DISKVALIFIKUJÍCÍ VADY;
• Agresivní nebo příliš plachý.
• Jakýkoliv pes, který zjevně vykazuje známky tělesných či chování se týkajících abnormalit bude diskvalifikován.

Překlad: Klub chovatelů anglického mastifa