WWW.VYBERPSA.CZ – VYBER SI SPRÁVNÉHO PSA

Yorkšírský teriér

Starodávné plemeno, chované původně chudými anglickými tkalci v doběm, kdy lidé nesměli běžně chovat psy vhodné k lovu.
Po čase se z jorkšírského teriéra vyvinul úžasný, oddaný a milý společník.
S ostatními teriéry má společnou samostatnost, ostražitost a odvahu, je temperamentní a zvídavý.
Skvěle vychází se s rodinou svého majitele a s dětmi. K cizím lidem může být nedůvěřivý, dokud nezíská pocit, že je vše v pořádku.
Je důležité být ve výchově citlivý, ale důsledný, jinak z jorkšíra vyroste rozmazlený pes, a to by byla škoda.
Tomuto plemeni nesmírně uškodil chov bez průkazu původu. Nikdy si nepořizujte psa bez "papírů", i kdyby vám prodávající sliboval cokoliv. Právě u tohoto plemene je nutné pečlivě vybrat zodpovědnou chovatelku enbo chovatele a věřte, že takový výběr se vám vyplatí i finančně.
Péče o jorkšíra není, až na starost o srst, nijak zvlášť náročná.


22.02.2012/EN, 27.06.2012/CZ
Překlad: Kateřina Samková

FCI-Standard N° 86

YORKSHIRE TERRIER
Yorkšírský teriér

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

DATUM PUBLIKACE OFICIÁLNĚ PLATNÉHO STANDARDU: 10. 11. 2011

VYUŽITÍ: společenský pes.

KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 3 Teriéři.
Sekce 4 Společenští teriéři.
Bez pracovní zkoušky.

KRÁTKÝ VÝTAH Z HISTORIE: Yorkšírský teriér pochází ze stejné oblasti jako Airedale teriér a byl poprvé spatřen kolem roku 1850. Předkem je starý teriér s pálením (Black and tan Terrier) společně s dalšími plemeny jako je Maltézský psík a Skye teriér. Současné jméno plemene bylo přijato v roce 1870. Yorkšírský teriér může být společníkem v domě, a nebo hubitelem hlodavců v zahradě díky vrozeným instinktům teriéra.

CELKOVÝ VZHLED: Teriér s dlouhou srstí, jenž srst splývá naprosto rovně a stejnoměrně po obou stranách a je rozdělena pěšinkou od nosu až po špičku ocasu. Je velmi kompaktní a uhlazený, velmi vzpřímeného držení, budí dojem důležitosti.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Celkový obrys těla budí dojem statného těla vyvážených proporcí.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT: Ostražitý, živý a inteligentní společenský teriér. Má vyrovnanou povahu.

HLAVA

MOZKOVÁ PARTIE:
Mozkovna: Spíše malá a plochá, ne příliš zdůrazněná ani kulatá.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:
Nosní houba: Černá.
Tlama: Není příliš dlouhá.
Čelisti / zuby: Dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají zuby spodní a jsou kolmo vsazené do čelistí. Zuby jsou dobře rozmístěné, čelisti jsou stejně dlouhé.
Oči: Střední, tmavé, zářivé; vyjadřují živou inteligenci, posazené tak, že hledí přímo vpřed. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé.
Uši: Malé, tvaru písmene V, nesené vztyčené, ne příliš daleko od sebe nasazené, pokryté krátkou srstí; jejich zbarvení je stejnoměrné, intenzivně tříslové.

KRK: Dobré délky.

TRUP: Kompaktní.
Hřbet: Rovný.
Bedra: Pevná.
Žebra: středně klenutá.

OCAS: Dříve obvykle kupírován.
Kupírovaný: Střední délky, s bohatou srstí, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na jeho konci. Nesen je poněkud výše než hřbetní linie.
Nekupírovaný: Bohatě osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na konci. Je nesen trochu výše, než je hřbetní linie. Co nejrovnější. Jeho délka musí harmonicky ladit s celkem.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY:
Celkový vzhled: běhy jsou rovné, bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je o pár odstínů světlejší na konci než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na hrudních končetinách nad lokty.
Lopatky: Správně šikmo uložené.
Předloktí: rovné
Přední tlapky: kulaté, s černými drápy

PÁNEVNÍ KONČETINY:
Celkový vzhled: Běhy při pohledu zezadu jsou téměř rovné, s mírně zaúhleným kolenem. Jsou bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je poněkud světlejší na konci, než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na pánevních končetinách nad kolena.
Koleno: mírně zaúhlené
Zadní tlapky: Kulaté. Drápy jsou černé.

CHODY / POHYB: Pohyb prostorný s vydatným posunem. Oba páry končetin se pohybují přímo dopředu v ose těla. Hřbetní linie zůstává v pohybu rovná.

OSRSTĚNÍ

SRST: Na trupu středně dlouhá, dokonale rovná (není zvlněná), lesklá; jemné hedvábné textury, nepůsobí dojmem vlny. Nikdy nesmí bránit v pohybu. Srst na hlavě je dlouhá, intenzivního zlatě tříslového odstínu, zbarvení je nejvýraznější po stranách hlavy, v místě nasazení uší a na čenichu, kde musí být velmi dlouhá. Tříslové zbarvení hlavy nesmí dosahovat na krk. V tříslově zbarvených plochách nesmí být v žádném případě přimíchány tmavé či černé chlupy.

BARVA: Tmavě ocelově modrá (ne stříbřitě modrá), dosahující od týlního hrbolu ke kořeni ocasu, nikdy není smíchaná se žlutými, bronzovými ani tmavými chlupy. Srst na hrudi je intenzivně tříslová. Veškerá tříslová srst je tmavší u kořínků než uprostřed a nejsvětlejší je na konci.

HMOTNOST: Hmotnost do 3,2 kg

VADY: Každá odchylka od výše uvedeného textu se musí posuzovat jako vada, která musí být penalizována v závislosti na její závažnosti a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa

VYŘAZUJÍCÍ VADY:
• Agresivní nebo bázliví jedinci
• Každý pes jasně vykazující tělesné nebo povahové abnormality musí být diskvalifikován.
Pozn.: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.